Boulingas Lietuvoje
Žirmūnų boulingo sporto klubas
Klubas "Boulingo alėja" Kaune
Žirmūnų boulingas Apie mus Boulingo istorija

Karjera
 

Trumpa boulingo istorija

Žaidimas kėgliais - nesudėtinga, ypatingų sugebėjimų nereikalaujanti pramoga ir sporto šaka. Tai paprasčiausias rutulio metimas, kuriuo numušami kėgliai. Žaidimas kėgliais daug metų populiarus tarp milijonų žmonių.

Į kėglius ir rutulius panašūs žaislai buvo rasti vaiko, mirusio 5 200 metais prieš Kristų, kape, Egipte. Niekas nesužinos ar šis egiptiečių vaikas buvo pirmasis boulingo žaidėjas. Bet mes galime įsivaizduoti, kad akmens amžiuje gyvenę žmonės galėjo žaisti į boulingą panašų žaidimą. Pirma, kas pasitinka Jus ir sveikina atvykus į Nacionalinį boulingo muziejų Sant Luise, tai urvinis žmogus sviedžiantis akmenį į lyg kėgliai sustatytus gyvūnų kaulus. Toliau pavaizduotas Egipto atradimas.

Jau senovėje polineziečiai žaidė kėgliais pievose, kurių ilgis būdavo 60 pėdų (18 m). Žaidimas kėgliais IV amžiuje Vokietijoje buvo švenčių dalis, kurių metu žaidėjai mėtė akmenis į devynis medinius baslius, kuriuos vadino kėgliais (kegelh).

Britų karaliai, Edvardas II ir Ričardas II uždraudė žaidimą kėgliais, matydami, kad jų kariai šiam sportui skiria daugiau laiko nei šaudymo iš lanko pratyboms. Viduramžiais Europoje atsirado keletas kėglių žaidimo atmainų , kurios žaidžiamos iki šių dienų (Prancūzijoje - petanque, Italijoje - boccie, Anglijos aristokratų žaidimas pievelėje su rutuliais) . Tai žaidimai, kuriuose nėra kėglių, o esmė yra numesti savo rutulį kuo arčiau priešininko pažymėto taikinio.

Į šių dienų boulingą panašų žaidimą žaidė Olandijoje, iš kurios XVII a. jis buvo "eksportuotas" į Ameriką. Tuo metu Amerikoje šį žaidimą vadino "Dutch pins" (Olandiški kėgliai).
Šias laikais Niujorke vienas kvartalas vadinasi "Bowling Green" (pievelė skirta žaisti rutuliais), menantis persikėlėlius iš Olandijos.

Azartiškas žaidimas greitai užkariavo Ameriką . Turtingi šalies piliečiai perkėlė žaidimą iš pievų į savo privačių namų valdas. Tapo madinga savo rančose įsirengti boulingo takelius.
Laikui bėgant, keitėsi kėglių dydis ir skaičius, ir iki šių dienų nėra vieningos boulingo ekspertų nuomonės, kada buvo pradėta žaisti su 10 kėglių. Viena iš nuomonių - kad amerikiečiai masiškai pradėjo lošti boulingą iš pinigų, dėl to daugelyje valstijų žaidimą , kurio metu rutuliu reikėjo numušti 9 kėglius,uždraudė. Vengdami draudimo, boulingo aistruoliai pridėjo dar vieną kėglį - taip gimė "naujas", iki šiol žaidžiamas 10 kėglių boulingas.

XX a. Boulingo technologijos pažengė toli į priekį. Anksčiau naudotus iš kietmedžio pagamintus rutulius 1905 m. pakeitė pirmasis guminis rutulys, o 1914 m. korporacija "Brunswick" boulingo žaidėjams pateikė naujovę - rutulį "Mineralite", pagamintą iš "paslaptingo kaučiuko".

1951 metais Mičigane kompanija AMF (American Machine and Foundry), gaminusi įrengimus maisto, tabako ir lengvajai pramonei, pirmąkart įrengė automatinius kėglių pastatymo įrengimus - pinseterius. Nuo to laiko boulingų savininkams nebereikėjo pasikliauti berniukų, statančių kėglius, rankų miklumu - vienas mechanikas galėjo aptarnauti daugelį takų turinčią boulingo salę.

Dėl žaidimo taisyklių neaiškumų geriausi XIX amžiaus žaidėjai nusprendė, kad šį sportą reikia reglamentuoti, sukuriant griežtas taisykles. Būtent šiuo laikotarpiu atsirado sąvoka "Ten Pin Bowling". Tai žaidimas, kur dešimt kėglių statomi laisvai (be virvelių pagalbos), o tai užtikrina rezultato tikrumą.
1895 metais buvo padėti pamatai Amerikos Boulingo Kongresui ABC (American Bowling Congress). Amerikos Boulingo Kongresas suvienijo žaidėjus į lygas ir reglamentuoja žaidimo etiką bei taisykles.

1952 m. Hamburge įsteigta Tarptautinė Kėglių Federacija (FIQ), kuri šiuo metu vienija 125 nacionalines federacijas: 97 - WTBA (pasaulinė dešimties kėglių asociacija) ir 28 - WNBA (pasaulinė devynių kėglių asociacija).

1958 m. JAV įkurta PBA (Professional Bowlers Association) - asociacija, vienijanti profesionalius boulingo žaidėjus - vyrus. Šiuo metu jai priklauso apie 3500 narių.

Šiandien boulingas - plačiai pripažinta laisvalaikio praleidimo forma ir profesionali sporto šaka. Jis taip plačiai paplito pasaulyje, kad neatsitiktinai buvo įtrauktas į parodomąsias 1988 metų vasaros Olimpines žaidynes.

Lietuvoje pirmoji 4 takelių boulingo salė pradėjo veikti Kaune 1994m. gruodžio 27d.
1996 m. gegužės 7d. buvo įkurta Lietuvos kėglių federacija.
1997m. birželio mėnesį p. J.Nevidausko pastangų dėka, LKF tapo lygiateise FIQ ( Federation Internationale des Quilleurs) nare.

1998 lapkričio 11d. lankytojus pakvietė Vilniuje pirmoji 6 takelių "ten pin" boulingo salė - Žirmūnų boulingo klubas.


 
     
Žirmūnų boulingo klubo vaikų taurė 2011


TEV 20-mečio taurės leidėjų boulingo turnyras